Jakých chyb se vyvarovat při psaní životopisu

Kromě nevhodně zvolených slov a používání klišé se při psaní životopisu můžete dopustit i dalších chyb, které mohou personalistu při jeho čtení spíše odradit než zaujmout. Přečtěte si, co do životopisu nepatří a co je dobré si pohlídat.

  • Příliš mnoho detailů z osobního života

Samozřejmostí je, že v životopise nesmí chybět vaše celé jméno, informace o dosaženém vzdělání, dosavadní pracovní zkušenosti a kontakt, na kterém vás personalista zastihne. Co ale rozhodně ze svého profesního životopisu vynechte, jsou údaje o vašem rodinném stavu, politické orientaci, náboženském vyznání a dalších záležitostech, které jsou čistě osobního charakteru.

  • Nevhodně zvolená fotografie

Pokud se rozhodnete kontaktní údaje v úvodu životopisu doplnit o svou fotografii, dbejte na to, aby se jednalo o seriózní fotografii, například podobnou, jako máte v občanském průkazu. Rozhodně se vyhněte vkládání fotografie z dovolené, večírku apod.

  • Nepravdivé informace

Další obrovskou chybou je uvádění nepravdivých nebo záměrně zkreslených informací. Nejčastěji se toto stává v souvislosti s pracovními zkušenostmi, kdy se uchazeči snaží záměrně přikrášlit své úspěchy nebo naopak zakrýt nějaký neúspěch. Věřte ale, že je jen otázkou času, kdy vyjde najevo pravý stav věcí. Je proto vždy lepší uvádět vše popravdě.

  • Ignorování pravopisných chyb

Každému se může občas stát, že napíše nějaký ten překlep nebo pravopisnou chybu. Je proto vždy nutné si po sobě napsaný text pročíst a zkontrolovat. Pokud si nejste jeho správností jistí, nebojte se požádat o kontrolu i někoho jiného.

  • Přehnaný nebo naopak nedostatečný rozsah

I v případě psaní životopisu platí, že všeho s mírou. Není vhodné psát román na pokračování, ale na druhou stranu ani telegram. Obecně je vhodné nepřesáhnout 2 strany A4. U každého zaměstnavatele nezapomeňte uvést název, sídlo a stručný obsah vaší práce.

  • Uvádění mzdových požadavků

Prostor pro diskuzi na téma vašich mzdových požadavků jistě bude na osobním pohovoru. Není vhodné proto vaše představy o mzdě uvádět rovnou do životopisu. Pokud však personalista z nějakého důvodu tuto informaci požaduje, uveďte spíše rozmezí než přesnou částku.

  • Neaktuální kontaktní údaje

Před odesláním životopisu se nezapomeňte ujistit, že jste v něm uvedli aktuální kontaktní údaje a také zkontrolovat, zda nemáte překlep v e-mailové adrese nebo v telefonním čísle. Samozřejmostí pak je používání seriózní e-mailové adresy, která by se v ideálním případě měla skládat pouze z vašeho jména a příjmení. Vyhněte se také používání „vtipných“ adres, jako je například beruska123@... a podobně.

Obecně platí, že životopis by měl být stručný, přehledný a výstižný. Zároveň by měl personalistu zaujmout vhodně zvoleným formátováním a jednotnou úpravou. 

 

Přehled aktuálních volných pozic si můžete prohlédnout zde.