Odborná stáž

Absolventi bez praxe mají problém! Většina zaměstnavatelů totiž hledá lidi s předešlými zkušenostmi v daném oboru. Nicméně není vše ztraceno. Jednou z možností, jak získat pracovní zkušenosti a prokázat své schopnosti, je absolvování odborné stáže v domácí či zahraniční společnosti.

Pro studenty vysokých škol, čerstvých absolventů či osoby přemýšlející o kariérní změně představuje stáž vynikající příležitost, jak získat odbornou praxi. Mladí lidé si takto mohou rozšířit svůj životopis, ale hlavně získat nové kontakty a zkušenosti v oboru, kterému by se chtěli po škole věnovat naplno.

Zaměstnavatelé přijímají stážisty s minimálními nebo žádnými pracovními zkušenostmi, aby je na několik týdnů nebo měsíců integrovali do společnosti. Takto mají možnost zaškolit si a vychovat budoucí odborníky v dané oblasti.

Nesmíme však zapomínat, že hlavním cílem stáže není výdělek, ale nabytí odborné praxe. Uchazeči ji proto většinou provádějí za minimální odměnu nebo zdarma.

Výhody stáže pro uchazeče:

  • Získání praxe v oboru
  • Možnost lepšího umístění na trhu práce
  • Propojení teorie a praxe
  • Získání nových znalostí a zkušeností
  • Odborný dohled interního mentora
  • Navázání profesionálních kontaktů
  • Seznámení se s kulturou a etiketou daného prostředí
  • Eventuální možnost získat práci ve společnosti, kde byla praxe vykonávána
  • Při zahraniční stáži zdokonalení se v cizím jazyce

Jak si vybrat stáž v Čechách?

Existuje mnoho typů vzdělávacích stáží, ať už jsou určeny studentům technického nebo humanitního zaměření, stáže pedagogického charakteru nebo stáže v rozvojových zemích zaměřené na neziskovou oblast.

Pokud si studenti nebo absolventi hledají stáž na Slovensku, měli by sledovat aktuální nabídky společností, v nichž by se chtěli nechat zaměstnat. Kromě sekce "kariéra" na firemních webech třeba hledat inzeráty i na různých pracovních portálech.

Mnohé firmy hledají stážisty přímo na Facebooku, proto se vyplatí sledovat jejich fanouškovské stránky. Není třeba se bát oslovit firmu i přímo přes e-mail, uchazeč tak ukáže své odhodlání a vztah k dané společnosti.

Některé větší firmy mají vytvořeny speciální trainee programy, jejichž úkolem je výchova a začlenění nových zaměstnanců do společnosti.

Jak si vybrat stáž v zahraničí?

V současnosti jsou velmi populární zahraniční stáže, které zprostředkují různé mezinárodní organizace a jejich programy. Mezi nejznámější patří AIESEC, ERASMUS, IASTE aj., které umožňují šikovným studentům absolvovat stáže v mnoha zemích světa.

Tímto způsobem mohou mladí lidé získat cenné zkušenosti v úplně cizím prostředí, naučit se samostatnosti a zdokonalit své konverzační schopnosti v cizím jazyce (ten však musí ovládat již při ucházení se o stáž).

Aktuální nabídku pozic vhodných pro absolventy naleznete ZDE.