Jak bojovat s prokrastinací?

Každý z nás určitě dobře zná pocit, že bychom radši dělali cokoliv jiného, než abychom se věnovali povinnostem, které v danou chvíli máme. Málokdo z nás má zároveň natolik silnou vůli, že se mu podaří k práci přimět a povinnosti tak hned splnit. Jak tedy s prokrastinací bojovat?

 

Vyzkoušejte na sobě známý psychologický fenomén

Vždy se pokuste s danou úlohou alespoň začít. Protože nedokončená úloha vytváří v našem podvědomí jisté napětí, které nás nutí vrátit se k rozdělané povinnosti a dokončit ji. Zvyšujete tak zároveň pravděpodobnost, že si tento úkol lépe zapamatujete, klidně i bez zapsání. Proto, pokud vám dělá problém se k dané práci přimět, alespoň s ní začněte. Uvidíte, že si tím vše zjednodušíte.

Prostředí a biorytmus

Odpozorujte na sobě, kdy během dne býváte nejproduktivnější a snažte se naplánovat si aktivity tak, abyste se v těchto hodinách skutečně věnovali práci. Stejně si odpozorujte, jaký typ prostředí vás nejméně rozptyluje a pokuste se místnost v níž pracujete, přizpůsobit těmto kritériím.

Střídejte práci a zábavu

V intervalech, v jakých vám to vyhovuje, střídejte intenzivní soustředění na práci s činnostmi, při kterých si odpočinete. Mezi jednotlivými úkoly si například zacvičte, na něco se podívejte nebo si něco přečtěte. Můžete vyzkoušet i malé odměny mezi úkoly, například ve formě kávy či něčeho sladkého. Budete se tak těšit o něco více na jejich dokončení.

Sepisujte a škrtejte

Sepište si povinnosti na daný den a každý dokončený bod si vyškrtněte ze seznamu. Budete tak moci sledovat, kolik se vám už toho podařilo dokončit, což vám může pomoci motivovat se k dokončení dalších úkolů. Navíc z vás opadne stres, protože uvidíte, jak budou vaše povinnosti postupně ubývat.

 

Teorie už je jasná, tak hurá do práce!