ucetni

Účetní

Účetní

Zpracovává účetní doklady (pohledávky/závazky), sestavuje účetní výkazy, vede evidenci. Na starosti má kontrolu správnosti faktur a komunikaci s klienty. Její pracovní náplň se může dále rozšiřovat v závislosti na praxi nebo specializaci. Například finanční účetní s praxí delší než tři roky odpovídá za kontrolu náležitostí účetních dokladů, zajišťuje inventarizaci majetku i spolupracuje na reportingu vrcholovému vedení společnosti, připravuje podklady k auditu a spolupracuje s daňovým poradcem. Specifickou náplň práce má mzdová/vý účetní.

Opravdu zkušené/ní účetní mohou aspirovat na funkci hlavní účetní. Člověk na této pozici již má na starosti vytváření a úpravu metodiky účtování či sestavení účetní závěrky, konsolidaci, řešení problematických účetních případů. Vede samozřejmě tým účetních a organizuje jejich činnost. Zajišťuje také reporting vedení a spolupracuje s daňovým poradcem, auditorem, bankou či finančním úřadem.

Druhy pozic a mzdové ohodnocení

Mzdové/í účetní mohou počítat s nabídkami v rozsahu 20 – 40 tisíc korun. Účetní, kteří mají na starosti pohledávky nebo závazky pobírají za svoji práci obvykle mezi 20 – 30 tisíci v Praze a Liberci se mohou dostat až na 35 000 korun. Nejnižší nástupní mzda finanční účetní/ho s praxí do tří let je v Olomouci a to 18 tisíc.  V Českých Budějovicích a Plzni mohou očekávat o 2 000 víc. Strop se v této kategorii pohybuje od 25 do 35 tisíc (Praha, Brno, Ústí nad Labem, Liberec). Finanční účetní s praxí delší tří let nastupují minimálně za 22 tisíc (Olomouc), většinou ovšem za 25 nebo 30 tisíc korun. V Brně, Ostravě, Liberci a Českých Budějovicích mohou dosáhnout na 40 tisíc, v Praze a Ústí nad Labem dokonce na 45 000 korun.

Účetní – nejčastější požadavky

  • minimálně SŠ vzdělání
  • praxe
  • znalost českých účetních předpisů
  • znalost angličtiny (otestovat si ji můžete zde)
  • znalost MS Office
  • znalost IFRS či zkušenost se systémem SAP je výhodou

Proč pracovat jako účetní

Firmy účetním často nabízejí osobní bonusy a měsíční prémie, delší dovolenou i profesní vzdělávání. Snaží se také účetním vytvářet příjemné pracovní prostředí, často také volnem kompenzují enormní nasazení v období uzávěrek. Některé firmy přímo nabízejí pružnou pracovní dobu. Samozřejmě, jak vyplývá z předchozích odstavců, je v této pozici možný kariérní růst.

Zajímáte se o některou z pozic účetní/ho? Kontaktujte nás. Stále hledáme uchazeče pro firmy v celé republice. S námi rychle zjistíte, proč je výhodné hledat práci přes personální agenturu. Nabídneme vám profesní poradenství a pomůžeme vám najít práci, kterou hledáte.

Naši nabídku volných pozic v oblasti bankovních a finančních služeb si můžete prohlédnout zde.