Obvyklé i neobvyklé zaměstnanecké benefity

Obvyklé i neobvyklé zaměstnanecké benefity

Obvyklé i neobvyklé zaměstnanecké benefity

Zaměstnanecké výhody slouží nejen jako přilepšení ke mzdě, ale odrážejí i širší firemní politiku. Proto vám nabídka zaměstnaneckých benefitů může napovědět o atmosféře na pracovišti, o péči, kterou firma svým pracovníků věnuje, a může být i rozhodujícím kritériem, když se rozhodujete mezi 2 srovnatelnými pracovními nabídkami. S jakými benefity se můžete setkat a co vám reálně přinesou?

STRAVENKY A ZÁVODNÍ STRAVOVÁNÍ
Najedený pracovník je spokojený pracovník a firmy to moc dobře vědí. Především ve výrobních závodech nebo větších korporacích se těšíte ze zaměstnanecké jídelny s dotovanými cenami pokrmů. Zaměstnavatelé bez vlastní jídelny vám zase přispějí až 55 % na stravenky. Na podobném principu fungují i Flexi Passy, akorát slouží pro úhradu permanentek do fit centra, lístků do divadla nebo dovolené.

PŘÍSPĚVKY NA ŽIVOTNÍ NEBO PENZIJNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ
Mezi klasické zaměstnanecké benefity, které se dnes drží hlavně ve výrobních společnostech, patří příspěvky na pojištění. Pokud životní ani penzijní pojištění zatím nemáte sjednané, nastává správná doba právě ve chvíli nástupu do práce. Získáte příspěvek a svou část investice do těchto pojištění si navíc můžete odečíst od daňového základu.

FIREMNÍ JESLE A MATEŘSKÁ ŠKOLKA
Především velké korporace vám mohou ušetřit mnoho starostí a času zřízením vlastních jeslí nebo školky přímo na pracovišti. Pro maminky a rodiny jde o zásadní benefit, který vám dovolí děti flexibilně svěřit na hlídání, a zároveň ukazuje, že se firma neštítí řešit potřeby pracujících rodičů. Menší společnosti vám mohou nabídnout na jesle či školku příspěvek, stejně jako např. příspěvek na dojíždění.

ZVYŠOVÁNÍ KVALIFIKACE, ŠKOLENÍ A KURZY
Velkým motivačním prvkem a zpestřením všední práce je možnost zvýšit si kvalifikaci na specializovaných kurzech, získat certifikáty nebo se naučit cizí jazyk. Nejen, že zaměstnavatel získá ještě „chytřejšího“ pracovníka, ale vy můžete získanou kvalifikaci využít i poté, např. při shánění nového
zaměstnání.

AUTO I PRO SOUKROMÉ ÚČELY
Zatímco firemní počítač a mobil jsou dnes už samozřejmostí a často ani nejsou považovány za benefit, možnost využívat služební auto i pro soukromé účely, je stále vyhrazena spíše vyšším pozicím.

 

MÉNĚ ČASTÉ BENEFITY

Kvartální bonusy a 13. mzda
Zásadním motivačním prvkem jsou kvartální bonusy na základě výkonu společnosti, oddělení a konkrétního zaměstnance, motivační složka mzdy (často u obchodníků) nebo 13. mzda vyplacená často jako vánoční odměna.

Sleva na nákup produktů společnosti 
Zajímavý benefit, který se vyplatí především, pokud firma vyrábí věci denní spotřeby – potraviny, oblečení, obuv atp. Ale např. zaměstnanci automobilek oceňují i možnost výhodného pronájmu auta, nebo nákupu vozu se slevou.

Akcie společnosti 
Především vrcholoví manažeři, ale v dnešní době startupů i řadoví zaměstnanci, získávají jako benefit firemní akcie. Má je to motivovat k většímu zájmu o osud firmy, protože v ní sami mají uložené své investice.

Příklady dalších benefitů: 
Firemní internetové připojení pro soukromé účely, vyhrazený čas na inovace, prostředí přátelské ke psům, pružná pracovní doba, sick days – placená krátkodobá nemoc (bez nutnosti vybírání nemocenské), dárky od zaměstnavatele, home office – práce z domova, vánoční party, individuální zdravotní péče, relokační balíček, jazykové vzdělávání, příspěvek na životní pojištění a penzijní připojištění, odpočinkové/hrací zóny, teambuilding a sportovní aktivity, Multisport karta, placené společenské nebo sportovní akce, placené studijní volno atd.

Aktuální nabídku pozic vhodných pro absolventy naleznete ZDE.