dostudovali jste, a co dal?

Dostudovali jste, a co dál?

Dostudovali jste, a co dál?

Absolvovali jste střední nebo vysokou školu a řešíte, co budete dělat dál? Můžete začít podnikat nebo si zajistit ať už plný nebo částečný zaměstnanecký poměr. Pokud se vám to ihned po dokončení studia nepodaří, je tou nejvhodnější alternativou vašeho dalšího postupu registrace na úřadu práce. Než začnete sbírat zkušenosti a hledat zaměstnání, položte si několik důležitých otázek. Odpovědi vám totiž pomohou rozklíčovat, co vlastně hledáte.

Co chci?

Otázky jsou to vlastně jednoduché a týkají se vašich plánů a preferencí:

  • Jaké jsou vaše profesní a osobní zájmy?
  • Jaký typ firmy nebo instituce preferujete (velká, malá, rodinná, zahraniční atd.) a jaký typ zaměstnavatelů vám vyhovuje?
  • Jak důležité je pro vás působit v daném regionu a jaké pracovní příležitosti vám nabízí?
  • Cítíte se na to podnikat?
  • Láká vás práce v zahraničí?
  • A co všechno jste ochotni obětovat pro kariéru?​

Většina potenciálních zaměstnavatelů se totiž bude mnohem více, než o vaše školní výsledky zajímat o vaše postoje, zkušenosti a pracovní odhodlání. Totéž v mnoha tržních segmentech platí i o vašem studijním zaměření – nebudete první ani poslední, kdo vybudoval svoji kariéru v oblasti, kterou si pro sebe případně objevil až po ukončení studia.​

Nabízí se vám ale také možnost pokračovat ve studiu, a to jak v tuzemsku, tak v zahraničí.

Pokračování ve studiu je pro mnohé z absolventů ta nejlákavější varianta. Přihlášky se většinou podávají do konce února a samotné přijímací zkoušky probíhají až do června. Především technické fakulty však vypisují dodatečné termíny i později. Zájemcům se nabízí možnost prezenčního studia, vyžadujícího každodenní přítomnost ve škole nebo distanční studium, které lze absolvovat i při zaměstnání.

Stále více studentů zkouší štěstí i na zahraničních univerzitách, kde se vedle samotného oboru zdokonalí i v cizím jazyce. Příslušné jazykové certifikáty však lze získat i v tuzemsku, a to například prostřednictvím e-learningových kurzů. Jazykové certifikáty, ale i potvrzení o absolvování odborných kurzů jsou důležitou položkou, jíž se můžete následně vykázat při hledání zaměstnání.

Většina absolventů se po dokončení školy rozhodne pracovat. Ideální je, pokud si práci vyhlédnete už během studia a úplně nejlepší variantou je, pokud se už během studia prakticky angažujete ve svém oboru tak, aby o vás měl zájem sám zaměstnavatel, například formou odborné stáže. V případě, že zaměstnávání teprve poptáváte, je důležité být od prvního okamžiku iniciativní a věnovat se hledání práce na plný úvazek, každý den procházet nabídky, sledovat firmy, oslovovat je a rozesílat kvalitně vypracovaný životopis společně s motivačním dopisem. S hledáním vhodného zaměstnání a s přípravou na pracovní pohovory vám pomohou i personální agentury.

Aktuální nabídku pozic vhodných pro absolventy naleznete ZDE.