Jak uspět ve zkušební době

Začínáte v novém zaměstnání? A víte, jak se připravit na první den v nové práci a překonat počáteční stres? Přečtěte si užitečné rady, díky kterým zvýšíte své šance na úspěch ve zkušební době.

Před nástupem do nové práce

Gratulujeme! Úspěšně jste zvládli pohovor a znáte také datum nástupu do nové práce. Jste však na tento den dostatečně připraveni? Zodpovězení následujících otázek a kvalitní příprava vám mohou ušetřit spoustu stresu:

  • Víte, ve které budově a na kterém patře společnost sídlí?
  • Víte, kterým vchodem vejít do budovy?
  • Víte, jaký je dresscode v dané společnosti?
  • Víte, jak dlouho bude probíhat úvodní školení?
  • Prověřili jste si svou online reputaci?

První den v novém zaměstnání

Vzpomínáte si na první den ve škole? Neznámá místnost plná neznámých lidí může být zejména pro introverty pořádným šokem. Jak se v této situaci zachovat?

Pokud nemáte štěstí na milého šéfa nebo šéfku, zkuste si na novém pracovišti najít spřízněnou duši. Tu hledejte mezi novějšími zaměstnanci, kteří se umí do vaší situace snadněji vžít. Vsaďte na osobní sympatie, dobrým kompasem může být i úsměv nebo komunikativnost.

Mít v blízkosti člověka, na kterého se můžete obrátit s případnými dotazy, je jen prvním krokem. Následuje seznamování s novými kolegy, na které můžete příjemně zapůsobit. První dojem může rozhodnout o vašem setrvání ve společnosti.

Jak přežít zkušební dobu

Zkušební doba může připomínat pracovní pohovor, který trvá až 3 měsíce. Zaměstnavatel chce vědět, zda se rozhodl správně. Během tohoto období zjistíte, zda zaměstnání naplňuje vaše očekávání. Pokud ne, můžete kdykoli podat výpověď. To však platí také o vašem zaměstnavateli.

 

Přečtěte si 6 rad, jak uspět během zkušební doby:

1. Rozlučte se se svými kolegy na bývalém pracovišti

Než nastoupíte do nové práce, myslete na korektní a přátelský odchod ze svého bývalého zaměstnání. Dobré vztahy vám mohou v budoucnu přinést mnoho cenných kontaktů. Pokud se budete veřejně vyjadřovat negativně ke svému bývalému zaměstnavateli, může se vám takové jednání v budoucnu velmi vymstít. Buďte profesionál, jednejte racionálně a nedovolte, aby vás ovládla osobní zášť.

2. Seznamte se s novými kolegy

Staňte se co nejdřív součástí týmu. Na začátku vás pravděpodobně představí váš nadřízený, pak je to jen na vás. Snažte se zapamatovat jména vašich nejbližších kolegů a jejich pracovní náplň. Choďte s nimi na kávu nebo oběd, nebojte se s nimi komunikovat. Nevyhýbejte se ani firemním aktivitám a teambuildingu.

3. Poznejte firemní kulturu a přizpůsobte se novému prostředí

Každá společnost má své vlastní zvyky a pravidla. Nespoléhejte se, že to v novém prostředí bude fungovat stejně jako ve vašem předchozím zaměstnání. Nastudujte si vnitřní směrnice, odpozorujte chování a zvyky kolegů. Pokud však máte pocit, že novým přístupem dokážete současně prostředí obohatit, s chutí do toho.

4. Neváhejte do práce a dodržujte termíny

Během zkušební doby se snažte být dochvilný. Je zcela jedno, zda jde o ranní příchod do práce nebo deadline projektu.Dodržování termínů během zkušební doby pomůže vaše nadřízené přesvědčit o vašich kvalitách.

5. Nepřestávejte se ptát a zároveň buďte samostatní

Vytěžte z prvních týdnů na nové pozici co nejvíce – vaši kolegové vědí, že jste teprve nedávno nastoupili a ochotně vám pomohou. Neptejte se na každý detail a pracujte usilovně od prvního dne. Nepodceňujte žádnou roli. Pokud však uděláte chybu, nebojte se k ní přiznat.

6. Dejte si pozor na sociální sítě

Nejeden pracovní poměr skončil nevhodným komentářem na sociální síti. Neukládejte proto obsah, který by mohl poškodit vaši pověst, nebo si nastavte patřičné soukromí profilu.

Přijali vás do nové práce během léta? Přečtěte si také 5 tipů, jak se na práci koncentrovat v létě.

Kompletní nabídku aktuálních pozic naleznete ZDE.