5 tipu, jak si najit praci na socialnich sitich

5 tipů, jak si najít práci na sociálních sítích

5 tipů, jak si najít práci na sociálních sítích

Vyšperkovali jste si životopis, hledáte práci všude možně a stále nic? Zkuste sociální sítě. V dnešní digitální době je to další velice efektivní možnost, jak najít práci nebo alespoň zůstat v obraze ohledně trhu a pracovních příležitostí. Společnosti a stejně tak personální agentury totiž stále častěji využívají sociální sítě k hledání talentů a potenciálních zaměstnanců. Jak postupovat, aby vám sociální sítě při hledání práce skutečně pomohly?

1. Ujistěte se, že váš profil je prezentovatelný budoucím zaměstnavatelům

Pokud hledáte práci na sociálních sítích, profesionální fotografie na vašich profilech je základ. Celkově se držte profesionální úrovně, nikdy totiž nevíte, kdo se na váš profil dívá. Zejména u Facebooku si také dejte pozor, zda vás vaši přátelé neoznačují na fotografiích, které asi nebudete chtít prezentovat svým budoucím kolegům. Pro tyto případy doporučujeme upravit nastavení tak, aby bylo nutné si takový obsah nejprve osobně schválit, než se zobrazí na vašem profilu. Ať už jde o Facebook, LinkedIn či jinou sociální síť, určitě je dobré dát si záležet na vlastním představení. Nejde jen o  krátký popisek o sobě a nabytých zkušenostech, ale pozornost je vhodné věnovat i popisu pozice, kterou zrovna hledáte. Neuškodí ani odkaz na ostatní sociální sítě či vaše portfolio, například na LinkedInu.

2. Rozhlaste světu, že hledáte práci

Tato rada samozřejmě platí pouze v případě, že jste momentálně nezaměstnaní. V opačném případě si hledejte práci obezřetněji a ne tak veřejně, síla sociálních sítí a networkingu je totiž obrovská a je velice pravděpodobné, že známý zná známého a to vás může třeba stát práci dřív, než jste plánovali. Pokud tedy práci aktuálně nemáte, dejte o sobě vědět na sociálních sítích, na kterých jste aktivní, a sdělte, co momentálně hledáte a v jakém oboru. Nezapomeňte ani vše ostatní, co by mohlo zajímat všechny, kteří naslouchají a kteří by vás mohli propojit na budoucí zaměstnavatele.

3. Sledujte potenciální zaměstnavatele

Pokud máte představu, co byste chtěli dělat, nebo máte vybrané společnosti, ve kterých byste rádi pracovali, zkontrolujte si, zda jsou aktivní na sociálních sítích a začněte je pravidelně sledovat. Zaprvé získáte zajímavé informace z oborů, které vás zajímají, zadruhé budete vědět o všech možných pracovních nabídkách či změnách v daných firmách. Na LinkedInu navíc můžete sledovat korporátní stránky, napojit se na lidi ze společnosti nebo se představit těm správným lidem, v ideálním případě HR manažerovi či HR specialistům, kteří mají na starosti nábor. Buďte ale opatrní, nechcete přece působit zoufale nebo dotěrně.

4. Monitorujte nabídky personálních agentur

Stejný přístup jako k potenciálním firmám a jejich profilům na sociálních sítích aplikujte i na profily personálních agentur. Získáte nejen přehled o trhu či nejnovějších trendech při hledání práce, ale získáte i celou řadu jiných cenných informací. Personální agentury například často sdílí informace o pracovních příležitostech a pravidelně prezentují aktuální nabídky práce v různých oborech a regionech. Může se tedy snadno stát, že některá z aktuálních nabídek bude dobře sedět na váš profil, a vy se tak snadno přiblížíte k příležitosti posunout svou kariéru dál, v podstatě bez větší snahy si něco hledat.

5. Zajímejte se o nové trendy v oboru

Pokud jste tak již neučinili dříve, je na čase se začít zajímat o obor, ve kterém chcete působit. Jeden ze způsobů, jak toho docílit, je sledovat aktuální zprávy a novinky z firem, které vás zajímají nebo kde byste se rádi viděli v budoucnu. K dispozici máte různé články vydané společnostmi nebo přímo autorské texty od expertů či potenciálních kolegů. Čtěte, sdílejte, komentujte se zaujetím. Nejen že se zviditelníte, postupně se ale na tyto lidi můžete napojit a získáte si respekt či povědomí ostatních, kteří se o daná témata zajímají, a následně vám to může pomoci u potenciálních zaměstnavatelů. A pokud si vaší aktivity nevšimnou, minimálně budete mít výhodu, že budete informování o novinkách ze společností a zapůsobíte přehledem o tématech z oboru.

Stále hledáte práci na sociálních sítích? Nezapomeňte si také přečíst našich 7 tipů, jak si na internetu získat a udržet dobré jméno.

Kompletní nabídku aktuálních pozic naleznete ZDE.