Jak na změnu kariéry

S technologickým pokrokem vzniká množství nových profesí, které ještě donedávna nebyly součástí pracovního trhu. Může se proto stát, že objevíte obor nebo povolání, ve kterém byste rádi uspěli i když máte dobře rozběhnutou kariéru. K potřebě změny kariéry vás však může přivést i váš přirozený osobnostní vývoj či pocit vyhoření v aktuální práci. Jak však na změnu pracovního odvětví?

Rozeberte si do detailu vaši aktuální práci

Zamyslete se pořádně nad tím, co přesně vás ve vaší aktuální pracovní oblasti či na konkrétní pozici nejvíce naplňuje a co vám jde od ruky. Například kreativní zaměstnání, vedení lidí, analýzy ... cokoli. Naopak si ale ujasněte i to, co vám v práci vadí a s čím si nevíte rady, přestože se opravdu snažíte. Při hledání nové kariérní oblasti či pozice se zkuste zaměřit na to, aby daná profese zahrnovala co nejvíce aktivit, které preferujete a naopak, co nejméně těch, se kterými máte potíže.

Začněte hledat v příbuzných odvětvích

Pokud vás vaše práce dlouhodobě naplňovala, zkuste hledat nejprve v příbuzných odvětvích. Snadněji se uchytíte a je velmi pravděpodobné, že vám daná práce půjde dobře. Nebude to tedy taková radikální změna a naučíte se něco nového. Pokud jste dlouhodobě v oblasti prodeje, zkuste pro změnu například marketing, kde uplatníte získané zkušenosti.

Na změnu oboru malými kroky

Pokud se v kariéře toužíte zaměřit na výrazně odlišné odvětví, než to, ve kterém se aktuálně pohybujete, připravit se do určité míry můžete ještě během aktuálního zaměstnání. Informujete se o potřebných dovednostech a znalostech, bez kterých se v daném oboru neobejdete. Začněte se postupně zdokonalovat v těchto schopnostech prostřednictvím online kurzů, víkendových škol, workshopů či soukromého lektora. Získáte tak potřebný přehled a kvalifikaci.

Teorie nestačí

Abyste mohli nastartovat svou kariéru v jiném odvětví, kromě teoretických znalostí budete potřebovat i praxi. Jak ji však získat během aktuální práce? Vyzkoušejte požádat některou z firem, jejíž kultura vám je blízká, zda byste u nich mohli odpracovat pár hodin týdně jako dobrovolník. Firma ocení bezplatnou pomocnou sílu a vy naberete první praktické zkušenosti.

A jak se do toho pustit?

Přihlaste se například o víkendech na brigádnickou pozici v oboru, do kterého chcete přejít. To je váš prostor učit se, dělat chyby a uchytit se. Když si v daném oboru začnete být jistější, vyzkoušejte Junior pozici.

Změna kariérního odvětví není jednoduchá. Chce to odvahu, dočasnou práci i učení navíc či sezení na dvou židlích, což s sebou určitě přinese i větší množství pracovního stresu. Pokud však tušíte, že v sobě máte nevyužitý potenciál a nadšení pro některé odvětví, určitě to stojí za vyzkoušení! Držíme palce!