obchodni zastupce

Obchodní zástupce

Obchodní zástupce

Věnuje se aktivnímu získávání nových zákazníků a zakázek s důrazem na určitou oblast, na starost má i péči o stávající zákazníky. V některých případech se dále zabývá přímým prodejem zboží. Je zodpovědný za aktivní akvizici nových zákazníků a také za péči o stávající klientelu ve svěřeném regionu. Vytváří nebo se podílí na tvorbě cenových nabídek. Společně s oddělením marketingu se podílí na realizaci propagačních akcí.

Mzdové ohodnocení

V mzdových podmínkách obchodních zástupců bývá obvykle rozdíl podle délky praxe. Zpravidla je rozhodující, zda její délka již přesáhla tři roky.

Obchodní zástupce s praxí do 3let v sedmi krajích republiky může počítat s tím, že nejnižší nabídka bude 20 tisíc korun, nejvyšší minimální nabídky jsou v Jihlavě a Praze a to 25 tisíc. Maxima může mladý obchodní zástupce dosáhnout v Brně (45 tisíc) a Praze (50 tisíc).

Má-li obchodní zástupce praxi delší tří let, dostane nejnižší nabídku v Plzni. Bude to 22 tisíc korun. V ostatních krajích je to však mzda mezi 25 – 30 tisíci. Na mzdový strop narazí nejrychleji v Ústí nad Labem, kde je na této pozici maximum 30 000. Naopak v Českých Budějovicích je to 50, v Brně 55, v Jihlavě a Praze pak 60 tisíc korun.

Obchodní zástupce – nejčastější požadavky

  • Minimálně SŠ vzdělání
  • Prezentační a komunikační dovednosti
  • Obchodní duch
  • Spolehlivost, samostatnost
  • Znalost kancelářských programů
  • Řidičský průkaz B

Proč dělat obchodního zástupce

Práce obchodního zástupce obvykle poskytuje jistou, někdy i značnou, míru svobody v tom, jak přesně svoji práci uděláte. Důležitý je výsledek. Tedy prodej. Kdo umí dlouhodobě prodávat, nepatří mezi ty, kterých by se firmy chtěly zbavovat. A rády přijímají ty, kteří umí prodávat. Jestli máte obchodního ducha, v téhle pozici se najdete.