neviditelny sektor prinasi nove prilezitosti pro absolventy

"Neviditelný" sektor přináší nové příležitosti pro absolventy

"Neviditelný" sektor přináší nové příležitosti pro absolventy

Víte, že oblast podnikových služeb (business services) zahrnující centra sdílených služeb (SSC) a outsourcing podnikových procesů (BPO) je jednou z nejrychleji rostoucích oblastí české ekonomiky?

PODNIKOVÉ SLUŽBY VYTVÁŘEJÍ NOVÁ PRACOVNÍ MÍSTA
Nejsou na první pohled vidět tak dobře jako výrobní a provozní závody, přesto mají značný dopad na naši ekonomiku. Podnikové služby (též sdílené služby a outsourcing) už dávno nejsou centralizované „účtárny“, které firmy zakládají v Indii nebo na Filipínách, aby ušetřily na mzdových nákladech. Centra
podnikových služeb otevírá mnoho mezinárodních společností i v zemích střední a východní Evropy. Sem postupně soustředí klíčové podnikové procesy a činnosti, pro něž potřebují kvalitní pracovní sílu.

Další výhody zaměstnání v oblasti SSC/BPO

  • Získání zkušeností z různých oblastí díky rotaci pracovníků mezi funkcemi (fi nance, daně, HR, vedení projektů atd.).
  • Možnost rychlého postupu na vyšší pozice, přímá vazba na management díky ploché organizační struktuře.
  • Možnost vycestovat na stáž do zahraničí v rámci jedné firmy.

V České republice je v současnosti více než 200 takových center a nová stále přibývají. Účetnictví, finance, lidské zdroje, IT, zákaznickou podporu a další funkce sem již centralizovaly světové firmy jako Siemens, Johnson & Johnson, SAP, IBM nebo Lufthansa. Sektor podnikových služeb aktuálně tvoří v
ČR přes 65 000 pracovních míst a očekává se jeho další růst. Mnoho podnikových center totiž vzniká i mimo Prahu, zejména v Brně a Ostravě.

KOLIK JAZYKŮ UMÍŠ, …
Nabízené pracovní pozice jsou vhodné pro absolventy různých oborů. Vzhledem k tomu, že prostředí v těchto společnostech je mezinárodní (často zde pracuje i nadpoloviční většina cizinců), jsou zapotřebí především jazykové znalosti. Největší poptávka je po angličtině, němčině a francouzštině, nicméně mnoho pracovních pozic vyžaduje skandinávské či východní jazyky (maďarština, ruština, polština), u nichž je českých uchazečů nedostatek a firmy se tak snaží lákat kandidáty i ze zahraničí. Přitom například znalost holandštiny může přispět ke zvýšení nástupní mzdy až o 15 %.

CHCETE ZÍSKAT PŘEHLED O KARIÉRNÍCH PŘÍLEŽITOSTECH V OBORU PODNIKOVÝCH SLUŽEB?
Asociation of Business Service Leaders (ABSL) spolupracuje s největšími zaměstnavateli z oboru podnikových služeb v České republice a spolu s nimi pořádá akce pro studenty a absolventy napříč všemi univerzitami. Jejich cílem je propojit potenciální zaměstnavatele s uchazeči o práci a propagovat sektor podnikových služeb jako významného hráče české ekonomiky. Více informací získáte na stránkách www.absl.cz.

Aktuální nabídku pozic vhodných pro absolventy naleznete ZDE.