linkedIn – socialni sit pro profesionaly

LinkedIn – sociální síť pro profesionály

LinkedIn – sociální síť pro profesionály

Sociální síť LinkedIn využívá téměř 280 milionů uživatelů po celém světě a toto číslo stále narůstá. Uživatelé se díky této platformě mohou zviditelnit a zvýšit své šance na pracovním trhu, vyměňovat si zkušenosti s nadšenci v daném odvětví a především získat cenné kontakty.

Co je to LinkedIn?

Sousloví sociální síť sice zpravidla evokuje zábavné aktivity, LinkedIn ale rozhodně není o sdílení fotek z víkendových party ani místem pro vylévání vašich pocitů. A víte co? LinkedIn není ani klasickým pracovním portálem.​

LinkedIn je profesní síť, která spojuje lidi hledající práci, zaměstnance a zaměstnavatele po celém světě. Hlavní výhodou této platformy je její sociální rozměr – možnost budování vztahů s lidmi z vašeho odvětví vám může ovlivnit celý budoucí profesní život.

Namísto životopisu silný profil

Až 66 % personalistů hledá vhodné kandidáty na profesní síti LinkedIn. Co to znamená pro její uživatele? Dobře vyplněný profil vám může v budoucnu přinést vysněnou pracovní pozici.

Co o vás hledá personalista na LinkedInu?

 • unikátní schopnosti
 • zkušenosti z konkrétní společnosti
 • projekty
 • jazykové znalosti

V profilu si můžete nastavit fotografii, vyplnit krátký popis vaší osoby nebo zveřejnit své dobrovolnické aktivity. Do profilu patří také informace o tom, že jste například pracovali na nějakém projektu nebo jste autorem volně dostupné publikace.

Vyplněním profilu vytváříte svou online identitu, podle níž vás budou posuzovat lidé, kteří navštíví váš profil. Vyhněte se proto klišé a nikdy si nevymýšlejte.

Vytvořte si síť kontaktů

Setkali jste se již s výrazem networking? V kontextu LinkedInu jde o dlouhodobé budování sítě profesionálních vztahů a kontaktů ve vašem odvětví. A nemyslete si, že tato činnost končí přidáním kolegu, kamaráda nebo rodinného příslušníka mezi vaše kontakty.

Důležité je ukázat zájem o nejnovější trendy, sdílet kvalitní obsah v podobě různých článků, infografiky a v neposlední řadě komentovat cizí příspěvky nebo se zapojovat do diskusních fór. Svou aktivitou na LinkedInu mimo jiné budujete i svou online reputaci.

Další důležitou součástí networkingu je získávání a přidávání pozitivních referencí. Pokud znáte šikovné lidi, můžete jim napsat doporučení nebo jim přidělit body za jednotlivé dovednosti. Pokud jste v něčem opravdu dobří, nebojte se o referenci požádat svého kolegu – ne každý napíše doporučení sám od sebe. Až 85 % zaměstnavatelů se vyjádřilo, že pozitivní informace, které našli na webu, ovlivnily jejich rozhodovací proces při náboru.

Více o budování profesionálních vztahů se dočtete v pravidlech úspěšného networkingu na sociální síti LinkedIn.

Výhody uživatelského profilu na profesní síti LinkedIn:

 • Budování vaší osobní značky a image.
 • Možnost prezentace vašich dosavadních zkušeností, projektů a prací, na kterých jste dosud spolupracovali.
 • Možnost získat reference od vašich kontaktů a prezentovat je přímo ve vašem profilu.
 • Jednoduché navázání profesionálních vztahů s vašimi spolužáky, univerzitou a potenciálními zaměstnavateli.
 • Příležitost získat zajímavé nabídky spolupráce.
 • LinkedIn je pro zaměstnavatele jedním ze základních nástrojů při hledání zaměstnanců.
 • Některé pracovní nabídky jsou zveřejňovány pouze na LinkedInu.
 • Získávání zajímavých a nejnovějších informací díky účasti v různých zájmových skupinách.
 • Možnost sledování firemních stránek.

Pokud vás článek přesvědčil k založení účtu na síti LinkedIn, podívejte se na náš podrobný návod, jak se zaregistrovat a správně vyplnit uživatelský profil. Až budete mít svůj profil vyplněn, můžete se pustit do hledání práce.

Jako uživatelé aktivního profilu sítě LinkedIn byste měli:

-navazovat efektivní spolupráci,

-budovat si profesionální image a reputaci,

-získat pozitivní reference,

-aktivně vytvářet síť kontaktů.

 

​Kompletní nabídku aktuálních pozic naleznete ZDE.