Co nedělat na sociálních sítích

Sociální média zde nejsou jen pro sdílení fotografií z nejrůznějších akcí či propojení s dávno ztracenými přáteli. Jsou i užitečným nástrojem při hledání práce. Díky nim se můžete dozvědět o zajímavých pracovních nabídkách, sledovat své oblíbené značky či společnosti a také velice jednoduše prezentovat sami sebe, jakožto uchazeče o práci.

Dejte si ale pozor. Stejně jednoduše vás mohou potenciální zaměstnavatelé zamítnout, pokud vaše digitální prezentace bude působit neprofesionálně či vyloženě negativně. Nejrůznější infantilní videa se zvířaty či politické názory můžou být populární mezi přátele, zaměstnavatel na to ale pravděpodobně bude nahlížet jinak.

Připravili jsme pro vás několik ukázek, co rozhodně na sociální sítě nepatří:

1. Kontroverzní příspěvky

Ať už jste vyhraněným fanouškem jakékoliv politické strany nebo si stojíte za extremistickými názory, je to čistě vaše volba. Je ale možné, že někdo na druhé straně s vámi nebude souhlasit. Pokud je to zrovna váš potenciální zaměstnavatel, pravděpodobně se telefonátu od něj nedočkáte.

2. Ilegální aktivita

Jakákoliv aktivita za hranicemi zákona vám práci určitě nezajistí. Veřejná přiznání ohledně ničení majetku či ublížení na zdraví bezdomovce dopadnou spíše návštěvou policie, než pozvánkou na pohovor.

3. Pomlouvání stávajícího či předchozího zaměstnavatele

Cokoliv negativního řeknete o vašem předešlém zaměstnavateli, může váš budoucí zaměstnavatel vnímat tak, že něco podobného budete říkat i o něm. Jakkoliv vás láká si na sociálních sítích postěžovat, ať už jste nebo nejste v právu, nedělejte to! Nechte si to na doma k večeři.

4. Všeobecné stěžování či pesimismus

A když jsme u toho stěžování – vyvarujte se negativních příspěvků či věčného pesimismu. Nikdo asi nechce v práci sedět vedle člověka, který se nedokáže z ničeho radovat a naopak má se vším problém.

5. Nadávky či urážky

Pokud se ve svém průvodním dopise prezentujete jako Mirek Duším, asi není dobrý nápad na sociálních sítích lidi urážet nebo se prezentovat častými nadávkami na všelicos.

6. Fotografie

Asi každý z nás má fotografii, kterou nechce ukázat světu, natož pak svému zaměstnavateli. Omezte proto sdílení inkriminujících fotografií a držte svou profesionální úroveň na určité hranici. Samozřejmě ale nejste jediní, kdo na sociální sítě zveřejňují fotografie. Pro tyto příležitosti doporučujeme, abyste si zapnuli možnost schvalování příspěvků. Pak se na vaší zdi objeví jen to, co sami schválíte. Pofidérní či nechtěné fotografie tak zůstanou nezveřejněné.

7. Neaktivní profil

V dnešní době někteří zaměstnavatelé při hodnocení vaší osoby nahlížejí nejen na vaše profesní kvality, ale i na váš osobní život a na aktivitu ve virtuálním světě. Malá aktivita či absolutní neviditelnost na sociálních sítích vám sice zaručí, že se váš budoucí zaměstnavatel nedostane k žádným kompromitujícím informacím či fotografiím, nedozví se ale ani nic navíc a zjistí, že asi nejste největšími fandy nových trendů či technologií.

Zajímáte se o digitální svět? Přečtěte si pár rad a tipů, jak si na internetu získat a udržet dobré jméno.

 

Kompletní nabídku aktuálních pozic naleznete ZDE.