Jak si vyjednat vyšší plat?

Diskutovat o výši platu je pro většinu z nás pořádným oříškem. Je dobré si však uvědomovat hodnotu, kterou dané společnosti přinášíme a nesouhlasit s hned prvním nabídnutým platem, pokud neodpovídá tržní hodnotě dané pozice a našim zkušenostem. Jak se však na tento rozhovor připravit?

Vystihněte správný moment

Správné načasování může být při sjednávání platu klíčové. Ideální je požádat o vyšší plat když:

  • Do práce teprve nastupujete (na pohovoru/při podpisu smlouvy)
  • Vám uplynula zkušební doba
  • Uběhl váš první rok v práci a smlouvu prodlužujete
  • Bude vám přidělena jiná/náročnější náplň práce
  • Dosáhli jste mimořádného úspěchu

Důležité je dbát i na to, aby měl nadřízený na daný rozhovor prostor a čas, čili je ideálně schůzku si naplánovat. Doporučují se dny mezi úterkem-čtvrtkem, v odpoledních hodinách.

Připravte si argumenty

Než se pustíte do tohoto rozhovoru, zamyslete se nad vaším přínosem pro firmu. Připomeňte si všechny úspěšné projekty, zadání, vaše iniciativy či pomoc kolegům a nebojte se je připomenout vašemu nadřízenému. Naopak neargumentujte výškou platu vašich kolegů či vaší soukromou životní situací.

Udělejte si průzkum

Pokud se ucházíte o nové zaměstnání a plánujete vyjednávat o nástupním platu na pohovoru, udělejte si předem průzkum na webu platy.cz nebo na webových stránkách personálních agentur. Zjistěte, v jakém rozmezí se pohybuje tržní cena vaší budoucí pozice v daném regionu. Máte tak údaj, o který se můžete opřít a dokážete si tak stanovit hranice, v rámci kterých je férové ​​vyjednávat.

Nezmiňujte váš předešlý plat

Pokud zmíníte na pohovoru váš předešlý plat, zaměstnavatel se může odrážet od něj, namísto od férové ​​tržní ceny. Mějte na paměti, že platy se odvíjejí nejen od pozice, ale liší se i na základě regionů či vašich zkušeností a dovedností.

Senior pozice

Pokud na danou pozici hledá firma seniora v oboru, avšak v samotném názvu pozice na vaší budoucí pracovní smlouvě není slovíčko ,,senior" uvedeno, žádejte o jeho doplnění. Nejen, že si to později můžete uvést do životopisu, dává vám to zároveň nárok na odpovídající seniorský plat.

Nezapomínejte, že trh práce funguje stejně na poptávce a nabídce, jako každý jiný. Je proto zcela v pořádku o platu vyjednávat a hledat finanční kompromis, který bude pro vás dostatečně motivující a pro zaměstnavatele přijatelný.