financni analytik/cka

Finanční analytik/čka

Finanční analytik/čka

Finanční analytik/čka připravuje pro ostatní části firmy podklady pro jejich rozhodování a návrhy a sestavuje reporty. Podílí se i na zavádění nových postupů a technologií. Práce zahrnuje i komplexní a dílčí analýzy, spolupráci s dalšími firemními týmy, ale i forecasting či rozvoj stávajících systémů a metod. Často poptávanou odnoží finančního analytika je analytik úvěrový. Ten odpovídá za svěřené portfolio klientů. Sbírá proto o nich klíčové informace a analyzuje je. Připravuje také úvěrové návrhy a spolupracuje s oddělením řízení rizik. Obdobné analytické pozice se často také vyskytují i v centrech sdílených služeb. Ten, kdo našel zalíbení v tvorbě cenových a nákladových modelů, může získat skvělou příležitost jako cenový/á analytik/čka. Tyto pozice poskytují seberealizaci všem, kteří mají odpovídající vzdělání a chtějí se zabývat nalézání souvztažností i nových možností.

Druhy pozic a mzdové ohodnocení

Analytici/čky mohou nastupovat do zaměstnání již za 20 tisíc korun, ale také za 40 tisíc. Rozhodujícím faktorem je nejen region (tradičně nejvyšší mzdu je možné získat v Praze), ale také velikost zaměstnavatele a konkrétní zaměření dané pozice. I na této pozici je důležitá a finančně oceňovaná znalost jazyků.

Finanční analytik/čka tak má v Praze mzdu nejčastěji v rozmezí 30 až 45 tisíc, může se však dostat i na částku vyšší než 60 tisíc. Cenový/á analytik/čka bude pobírat spíše mezi 40 až 60 i více tisíci korun.

Například úvěrový/á analytik/čka se 3 a více lety zkušeností si opět nejvíce vydělá v Praze, a to až 90 tisíc, spodní hranice mzdy je v Praze 50 tisíc. Stejná částka je naopak horní hranicí mzdy v Hradci Králové, Liberci, Zlíně, Jihlavě, Českých Budějovicích a v Ústí nad Labem. Ve většině měst kromě Prahy začíná spodní hranice na 35 či 40 tisících korun.

 

Finanční analytik/čka – nejčastější požadavky

  • minimálně SŠ vzdělání
  • pokročilá znalost MS Office (makra, kontingenční tabulky a další pokročilé funkce)
  • angličtina minimálně na úrovni B2 (otestovat si ji můžete zde)
  • zkušenost s ERP systémem (např. SAP, Business Warehouse)
  • praxe z finanční či účetní oblasti
  • schopnost detailně pochopit finanční výkazy
  • prokazatelné analytické schopnosti
  • komunikační dovednosti (úvěrový analytik)

Proč pracovat jako finanční analytik/čka

Finanční analytik/čka je důležitá a proto respektovaná pozice. Společnosti těmto pracovníkům nabízejí různé výhody, jako je delší dovolená, dny pracovního volna (Sick days), pro mnoho lidí může být také lákavá možnost pracovat z domova nebo flexibilní pracovní doba. Výjimkou nejsou příspěvky na životní a penzijní pojištění, stejně jako příspěvky na stravování, případně na dopravu. Zaměstnavatelé obvykle nabízejí také možnost dalšího vzdělávání a osobního rozvoje. Analytici/čky mívají také osobní či čtvrtletní finanční bonusy. Podstatnou výhodou je, že tuto pozici zřizují obvykle větší a stabilní firmy, což samo o sobě dává dobrou perspektivu.
Zajímáte se o některou z analytických pozic? Kontaktujte nás. Stále hledáme uchazeče pro firmy v celé republice. S námi rychle zjistíte, proč je výhodné hledat práci přes personální agenturu. Nabídneme vám profesní poradenství a pomůžeme vám najít práci, kterou hledáte.

Naši nabídku volných pozic v oblasti bankovních a finančních služeb si můžete prohlédnout zde.