nabidka letnich brigad roste

Nabídka letních brigád roste. Zájemců o brigády je však méně.

Nabídka letních brigád roste. Zájemců o brigády je však méně.

Praha, 18. května 2016

Podle údajů personální agentury Grafton Recruitment roste letos nabídka brigádnických míst o 15 %. Velmi nízká nezaměstnanost však způsobila pokles počtu zájemců o letní brigády a sezónní práce. Zatímco v loňském roce se na jedno brigádnické místo hlásilo i 30 uchazečů, letos je to maximálně třetina. Největší zájem mají přitom brigádníci o práci v administrativě nebo ve výrobě.

„I když by letos neměl být příliš velký problém brigádu najít, neměli by zájemci otálet. Nejlepší čas na hledání brigády je totiž právě nyní, protože nejzajímavější nabídky budou na přelomu května a června již obsazené,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment. Nejpopulárnější jsou stále brigády v administrativě, případně ve výrobě, a to napříč všemi regiony České republiky. Nejméně oblíbenou brigádou je pak mezi uchazeči pokladní v supermarketu. Zajímavé je, že i když je stále v průměru více kandidátů než míst, tak například v Praze nabídka manuálních brigád převyšuje poptávku po těchto pracovních pozicích. Ohodnocení brigádníků se liší dle oboru a regionu. V Praze si brigádníci vydělají nejčastěji 100-120 Kč za hodinu, ve Zlíně a Ostravě 70-100 Kč, v Hradci Králové je nejčastější nabízenou mzdou 90 Kč/hodina, v Českých Budějovicích zase 80 Kč/hodina.

Při hledání letní brigády je přitom vhodné sledovat různé informační zdroje. Pro brigády v administrativě se vyplatí sledovat pracovní portály nebo nabídku zveřejňovanou personálními agenturami, pro brigády ve výrobních podnicích spíš nástěnky přímo ve firmách a doporučuje se i návštěva náborových dnů. V obou případech mohou být velkým pomocníkem i sociální sítě.

Zatímco v dřívějších letech byl o brigády velký zájem jak ze strany nezaměstnaných, tak i ze strany studentů, letošní rok se nese ve znamení poklesu zájmu u obou těchto skupin. Brigádníků z řad studentů ubývá i proto, že  většina odjíždí přes léto do zahraničí - ať už cestovat, studovat či pracovat.