5 veci, ktere zvysi absolventum sance na uplatneni

5 věcí, které zvýší absolventům šance na uplatnění

5 věcí, které zvýší absolventům šance na uplatnění

Vysoká nezaměstnanost nebo nedostatek praktických zkušeností nejsou důvodem, proč by absolvent nemohl najít práci. Horší uplatnění absolventů většinou tkví v tom, že vlastně dobře nevědí, jak práci hledat nebo nemají dost odvahy dělat věci jinak. Poučte se z našich tipů, jak se zbavit nálepky „nezaměstnaný“.

1. Slevte ze svých požadavků a zaměřte svoji pozornost na menší společnosti

Není ostudou po absolvování byť vysoké školy začít „podřadnější“ prací v jakékoliv firmě, která působí ve vámi vybraném oboru. Možná budete ze začátku třídit smlouvy nebo zvedat telefony, ale můžete se se svým zaměstnavatelem domluvit na tzv. baťovském kolečku – to znamená, že vás pustí nahlédnout a vyzkoušet si práci ve všech svých odděleních, abyste lépe pochopili fungování firmy. Vlastní iniciativa a ochota učit se novým věcem se cení.

Šance na uplatnění absolventů se zvyšují samozřejmě i tím, že nepohrdnou ani zaměstnáním s nižším příjmem a nebojí se kvůli práci přestěhovat. Všechny kroky, které učiní vstříc získávání zkušeností, se dříve nebo později zúročí.

2. Naučte se další jazyk

Nepodceňte svoji jazykovou vybavenost. V IT, obchodu nebo například službách je angličtina základ a němčina jako druhý jazyk znamená velkou výhodu. Do velkých nadnárodních společností se ale hodí také jazyky jako ruština, španělština, francouzština nebo japonština a čínština.

Potřebujete-li ovládnout aktivní komunikaci, je nejlepší na několik měsíců vycestovat do zahraničí. Každodenní nutnost jazyk používat vás vycvičí nejlépe.

3. Absolvujte rozvojové kurzy nebo využijte neplacených stáží

Cennou praxi můžete získat také na neplacených stážích, kterých je všude spousta. Každé firmě se hodí pomocná síla zdarma. Vyberte si firmu, která by vás zajímala a o stáž si zažádejte sami. Výhodou neplacených stáží je, že pokud se zaučíte a firmě se budete zamlouvat, může vám nabídnout plnohodnotný pracovní úvazek. Pokud ne, stále máte praxi, kterou jako absolventi uplatníte jinde.

4. Nečekejte na nabídky pozic. Oslovte firmy přímo.

Mnoho firem aktuální nabídky práce  ani nevypisuje, pokud na novou pracovní sílu nespěchají. Nebo pozici vypíší pouze na svých webových stránkách v sekci „kariéra“, ale neinzerují ji veřejně. Říká se „líná pusa, holé neštěstí“. A v tomto případě to platí dvojnásob. Máte-li o práci v dané firmě zájem, zeptejte se přímo. Ze strany firem se jedná o prostou strategii, zajímá je, zda jsou absolventi samostatní a umí si k tomu, co chtějí, najít cestu. Zajímavá myšlenka…

5. Nepřestávejte posílat svůj životopis s dobře vypracovaným motivačním dopisem

Hledání práce je také práce, a to na plný úvazek, pokud to myslíte vážně. Je potřeba zasednout k internetu a projít nové nabídky nebo sledovat firmy, ve kterých byste rádi sehnali zaměstnání. Každý den pošlete minimálně jeden kvalitně vypracovaný životopis společně s motivačním dopisem. Poslat 40 – 100 životopisů za měsíc je sice velká práce, pro absolventy tak ale rostou šance na uplatnění.  

Vyzkoušejte také několik variant motivačních dopisů a nebojte se extrémů. Některé firmy dají na dlouhé seznamy zkušeností, jiné se naopak nechtějí chvástavým čtením zabývat a stačí jim prosté dvě věty typu: „Mám zájem u Vás pracovat. Kontaktujte mě na telefonním čísle…“

TIP: Chcete vypilovat svou prezentaci k dokonalosti? Naučte se psát strukturovaný životopis  od profesionálů.

Aktuální nabídku pozic vhodných pro absolventy naleznete ZDE.