jak napsat pruvodni (motivacni) dopis

Jak napsat průvodní (motivační) dopis

Jak napsat průvodní (motivační) dopis

Našli jste ideální inzerát, vaše CV už je také dokonalé, ale dočetli jste se, že k životopisu máte poslat také motivační dopis. O co jde?

Jak název sám říká, v tomto dopise byste měli vyjádřit motivaci pro danou pozici a máte v něm možnost zdůraznit skutečnosti, které se do životopisu nehodí, nebo by tam mohli zapadnout. Vyhýbejte se „univerzálním“ motivačním dopisům. Nic takového neexistuje. Dejte si tu námahu a pište originální dopis ke každé reakci. Absolventi by se v motivačním dopise měli zaměřit především na zkušenosti získané v průběhu studia. Nikdo neočekává, že pokud jste absolvent, oslníte znalostmi a dovednostmi z praxe. Čím lépe budete mít vypracovaný motivační dopis, tím větší šanci v záplavě dalších absolventů budete mít.

Jak zaujmout motivačním dopisem
Oslovení. Pokud se v pracovní nabídce nachází jméno kontaktní osoby, začněte dopis jejím oslovením. Ideální je „Vážený/á pane/í Nováku/Nováková“ (pozor čeština skloňuje, proto se vyvarujte
např. oslovení Vážený pane Novák).

Důvod posílání životopisu. Reaguji na pracovní nabídku Obchodního zástupce pro společnost ABCD s.r.o. Informace kde a kdy byla pozice inzerována, není nutné uvádět.

Vyjádření zájmu. Uveďte, o jakou pozici v dané společnosti máte zájem a proč. Zajímá vás dané odvětví? Zaujala vás náplň práce? A proč? Znáte tuto fi rmu a chcete pro ni pracovat? Můžete také využít třeba skutečnost, že vaše ročníková či diplomová práce byla právě z oboru, kde daná fi rma působí. Vyjádření a zdůvodnění zájmu o pozici by mělo být stručné a výstižné. Například: „Tato nabídka mě zaujala, jelikož se zajímám o obchod a baví mě jednání s klienty. Mám rád/a mezinárodní prostředí, kde mohu využít své
skvělé jazykové dovednosti.“

Motivace. Již jsme zdůvodnili, proč reagujeme na danou nabídku, i co nás na ní zaujalo. Teď je na řadě motivace. Možná vás překvapí, že nejde jen o tu vaši. Stejně důležité, jako obeznámit adresáta s vaší motivací, je podnítit jeho zájem o osobní setkání. Vaši motivaci nejlépe vyjádříte tím, co je pro vás v práci důležité a je v souladu s popisem dané pozice. Zajímáte-li se o pozici v mezinárodní společnosti, která hledá mladé lidi, můžete napsat: „Je pro mě motivující pracovat v mezinárodním prostředí, protože se rád/a učím nové věci, potkávám nové lidi a využívám cizí jazyky.“

Výzva k přečtení životopisu. Teď už jen čitatele nasměrovat k životopisu. Odkažte jej na dokument v příloze, v níž by se měl váš profesní životopis nacházet. Můžete například napsat: „Detaily o mé dosavadní praxi najdete v přiloženém životopise“ nebo „Veškeré relevantní informace o mých zkušenostech a vzdělání najdete…“.

Výzva ke kontaktování. Vyzvěte čtenáře k přímému kontaktu. Například: „Vaše dotazy rád/a zodpovím na osobním pohovoru“ nebo „Neváhejte mě kontaktovat telefonicky, Vaše dotazy rád/a zodpovím“. Na závěr nezapomeňte na rozloučení zakončené celým vaším jménem.

Aktuální nabídku pozic vhodných pro absolventy naleznete ZDE.