Návrat do práce po mateřské dovolené

Návrat do práce po mateřské dovolené vyvolává řadu otázek v každé mamince i zaměstnavateli. Ženy na mateřské dovolené mají často oprávněné obavy, že ve své specializaci už ztratily orientaci, chybí jim kvalifikace či obecné informace o novinkách a aktuální situaci v daném odvětví. Vyřešit však kromě práce musí i péči o děti či vedení domácnosti. Zaměstnavatel může pochybovat o jejich plném pracovním nasazení či dostatečných požadovaných znalostech. Jak tedy obstát na pohovoru bez pochybností zaměstnavatele a nastoupit na pracovní pozici bez větších komplikací? Připravte se už během mateřské.

 

Vzdělávání

Základ je nepřestat se vzdělávat. Většina oborů se neustále vyvíjí, přicházejí nové trendy, nástroje a dostupné informace. Chcete-li konkurovat jiným uchazečům, musíte s tímto vším držet krok, alespoň do určité míry. Jednou z možností jsou online kurzy, které mají dnes již široké množství zaměření a co je nejlepší - neustále se aktualizují a přizpůsobují se aktuálním potřebám trhu. Čas od času si takovýto kurz udělejte. Zůstanete tak v obraze, znalostně pokročíte a vylepšíte si životopis. Sledujte však i všeobecné dění ve světě a nepřestávejte se zajímat o nové věci. Zkuste například zpravodajské či jinak zaměřené podcasty nebo audio knihy, které si můžete poslechnout i během vaření či na procházce s kočárkem.

navrat do prace po materske dovolene

 

Dobrovolnictví

Praxe může být ale jiná než teorie a proto je dobré nejen se vzdělávat, ale i pokračovat ve výkonu dané práce, třeba jen příležitostně. Zaměstnání na částečný úvazek nemusí být nejšťastnějším řešením, protože při děťátku není vždy snadné stanovit si předem pracovní čas a zavázat se k jeho dodržování. Vyzkoušet však můžete dobrovolnictví. Mnohé menší společnosti, neziskové organizace či jednotlivci rádi uvítají vaše služby. Jelikož se jedná o neplacenou práci, rozsah vašich služeb či pracovní čas si v mnoha případech lze přizpůsobovat tak, jak vám to vyhovuje. Je to tedy ideální způsob, jak nevypadnout ,,ze cviku", případně si danou činnost oprášit a vyzkoušet nanečisto před nástupem na plný úvazek. Můžete vyzkoušet oslovit firmu, která je vám blízká, nebo se registrovat na webu dobrovolnického centra, kde určitě najdete možnosti, které by vám vyhovovaly.

Příprava na pohovor, životopis a motivační dopis

Kromě standardní přípravy na pohovor si prostudujte například i dostupné články s tipy na časté otázky a připravte si na ně odpovědi. I když máte pocit, že si vše pamatujete, aspoň si daný rozhovor lépe natrénujete a ničím vás nezaskočí. Oprašte si i angličtinu či jiný požadovaný jazyk, například několika hodinami v jazykové škole či prostřednictvím aplikací.

Nezapomeňte si aktualizovat životopis (uveďte všechny kurzy, které jste během mateřské absolvovala či případné dobrovolnictví) a připomeňte si, jak na motivační dopis.

Ujasněte si vaše cíle a možnosti

Určitě nechcete, aby z vás na pohovoru bylo cítit nejistotu. Ujasněte si proto předem vaše kariérní směrování, ambice a časové možnosti. Na to všechno se vás totiž může zaměstnavatel zeptat. Pokud tyto otázky zodpovíte sebejistě a bez váhání, nebude mít ani zaměstnavatel důvod pochybovat o vašem budoucím fungování v dané společnosti. Předejít tak můžete i pozdějším neshodám.

Řekněte si, že s rolí matky jste získala i množství cenných schopností, jakými jsou například zodpovědnost, empatie, multitasking a další. Přicházíte tedy na trh práce ještě schopnější a pohotověji než kdykoliv předtím a to je vaše výhoda!