Propojení...

W1siziisijiwmtyvmdqvmtuvmdkvntivndyvodcxl0nvihbvdhlmjgvidwpldgugdmxmjgrlzix0ig8gbwf0zxlmjhnrzcybigegcm9kawpmjg92c2tlziegzg92b2xlbmxmgv8ymdawedqymf9wef8zoc5qcgcixsxbinailcj0ahvtyiisijiwmdb4mju0iyjdlfsiccisim9wdgltaxplil1d

Co potřebujete vědět o mateřské a rodičovské dovolené

Co potřebujete vědět o mateřské a rodičovské dovolené

Mateřská a rodičovská dovolená by rodičům měly usnadnit výchovu novorozeného dítěte. S tím jsou spojeny i finanční příspěvky od státu, o které mohou rodiče a další oprávněné osoby požádat. Kdo má nárok, jak dlouho a jak o ně požádat? Přečtěte si nejnovější pravidla mateřských a rodičovských dovolených pro rok 2014.

Kdo má nárok na mateřskou?

Na mateřskou dovolenou má v prvé řadě nárok matka, která byla nemocensky pojištěna alespoň 270 dní za poslední dva roky. Toto pojištění za ni odváděl zaměstnavatel, platila si ho povinně jako podnikatelka nebo jako nezaměstnaná osoba.

Kromě matky může jít na mateřskou dovolenou i otec dítěte. Ne však dříve než 6 týdnů od narození dítěte.

V konkrétních případech se o dítě může starat i manžel matky nebo manželka otce dítěte. V prvním případě musí být matka dítěte zdravotně nezpůsobilá se o dítě postarat, v druhém případě by musela být matka dítěte po smrti.

Jak dlouho můžete být na mateřské?

Mateřská dovolená trvá 28 týdnů. V případě narození dvou a více dětí najednou má matka nárok na 37 týdnů dovolené.

Začátek mateřské dovolené

  • Kdy nastoupit na mateřskou dovolenou?

Na mateřskou dovolenou může žena odejít nejdříve 8 týdnů před plánovaným termínem porodu.

  • Jak nastoupit na mateřskou dovolenou?

Oznamte svému zaměstnavateli, kdy vám začíná mateřská dovolená. Příslušný formulář dostanete od svého gynekologa. Formulář podepsaný gynekologem odevzdejte včas svému zaměstnavateli.

Výše příspěvku v roce 2014

Výše mateřského příspěvku se vypočítává z celkového hrubého příjmu za 12 posledních měsíců. Nejedná se tak o fixní částku, ale výši příspěvku přímo ovlivňuje výška předchozího platu žadatele nebo žadatelky. Pro usnadnění výpočtu využijteonline kalkulačku mateřského příspěvku.

Rodičovská dovolená

Jakmile vám skončí mateřská, můžete ve svém zaměstnání požádat o rodičovskou dovolenou, kterou vám je zaměstnavatel povinen odsouhlasit. Stát takto pomáhá rodičům zajistit řádnou péči o malé dítě.

Rodiče pečující o své dítě v době rodičovské dovolené mají nárok na celkovou částku 220 000 Kč. Mohou ji postupně čerpat minimálně po dobu 19 měsíců a maximálně do 4 let věku dítěte.

Kdo má nárok na rodičovskou dovolenou?

Na rodičovský příspěvek má nárok každý bez ohledu na zaměstnání. Získat ho tedy mohou i rodiče, kteří neplatili nemocenské pojištění a neměli tak nárok na mateřskou dovolenou. Těm je rodičovská dovolená poskytována ode dne narození dítěte.

Jak dlouho trvá rodičovská dovolená?

Délku rodičovské dovolené si volíte sami. Rodiče přitom nemusí po celou její dobu pobírat rodičovský příspěvek. Zaměstnavatel musí poskytnout rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte. V některých případech je možné být s dítětem doma až do čtyř let věku dítěte, zejména v případě nepříznivého zdravotního stavu dítěte.

Jak požádat o rodičovský příspěvek?

Nejlepší je o rodičovský příspěvek požádat těsně před koncem mateřské dovolené na příslušném úřadu, a to na odboru sociální podpory. Kontakty najdete na webu ministerstva práce a sociálních věcí.

Během pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat i podnikat bez finančního i časového omezení. Musíte však zajistit celodenní péči o dítě dospělou osobou. Využít k tomu můžete například školky nebo jeslí.

Konec rodičovské dovolené

Zaměstnanec, který se vrací zpět do práce po rodičovské dovolené, musí být přidělen na místo, které odpovídá jeho pracovní smlouvě.

Pokud vám článek pomohl zorientovat se v problematice mateřských a rodičovských dovolených a příspěvků, přečtěte si i další užitečné články v naší sekci pro uchazeče. Věděli jste například, že sociální sítě hrají důležitou roli při hledání nové práce? 

Kompletní nabídku aktuálních pozic naleznete ZDE.