jen 22 procent testovanych uchazecu

Jen 22 % testovaných uchazečů o práci má pokročilé znalosti cizího jazyka

Jen 22 % testovaných uchazečů o práci má pokročilé znalosti cizího jazyka

Praha, 29. března 2016

Dle průzkumu personální agentury Grafton Recruitment má pouze pětina testovaných zájemců o práci pokročilou znalost cizího jazyka na úrovni C1 či C2. Mezi nejrozšířenější jazyky patří angličtina a němčina. Přitom právě němčináři jsou na českém trhu práce nejvíce nedostatkovým zbožím.  

Průzkum, který realizovala personální agentura Grafton Recruitment na základě výsledků jazykových testů 17 378 uchazečů o zaměstnání, ukázal, že jednoznačně nejrozšířenější je u Čechů anglický jazyk. Jeho znalost byla mezi testovanými kandidáty přibližně třikrát častější než znalost němčiny a přibližně 18x častější než francouzštiny či ruštiny. Ze všech provedených testů vyplynulo, že cizí jazyk na nejvyšších úrovních C1/C2 ovládalo 22 % kandidátů, dobrou znalostí na úrovni B1/B2 disponovalo 69 % a základní znalostí na úrovni A1/A2 9 % účastníků.

Ve znalostech angličtiny dosahují uchazeči nejčastěji úrovně B2 (vyšší střední úroveň), přičemž podmínky B1 a B2 splnilo 73 % respondentů. Tento jazyk na nejvyšších úrovních C1 a C2 ovládalo pouze 19 % uchazečů. Také u němčiny uchazeči nejčastěji ovládali jazyk na úrovních B1 a B2 (62 %) a stejně jako u angličtiny to byla nejčastěji úroveň B2. Více než pětina (21 %) lidí splňovala požadavky nejvyšší úrovně C1 a C2. Zatímco nejnižší úroveň angličtiny prokázalo 7 % respondentů, u němčiny to bylo 17 %.

Znalost francouzského a ruského jazyka je mezi uchazeči rozšířena na přibližně stejné úrovni, byť mírně navrch má francouzština. I z hlediska úrovně ovládání cizí řeči je u obou jazyků situace velmi podobná, nepatrný rozdíl je pouze v tom, že ruština má méně začátečníků s úrovněmi A1 a A2 a více pokročilých na úrovni C1 a C1 a francouzština naopak.

„Znalost anglického jazyka na plynulé úrovni je v současné době považována mnoha zaměstnavateli již za samozřejmost. Pro rostoucí množství pracovních nabídek zaměstnavatelé požadují i znalost dalšího cizího jazyka, a to ve většině případů alespoň na středně pokročilé úrovni, která odpovídá evropskému referenčnímu rámci úrovni B2,“ říká Veronika Hejduková, Team Leader divize Business Services z Grafton Recruitment, a dodává: „Aktuálně pociťuje čím dál tím větší nedostatek a rostoucí poptávku po německy mluvících kandidátech, které hledají firmy z mnoha průmyslových sektorů. Lepší finanční ohodnocení na těchto postech by mohlo být dobrou motivací pro studium němčiny.“

Na tvrdou konkurenci pracovního trhu by tak měli začít rodiče své děti připravovat již v raném věku a samotní studenti by studium cizích jazyků rozhodně neměli podceňovat, jelikož se jim v budoucnu tato znalost zúročí. Dalšími hojně požadovanými jazyky jsou především francouzština, holandština, italština, španělština a skandinávské jazyky.

Pouze 25 % aktuálně poptávaných pracovních míst v nabídce Grafton Recruitment nemá znalost cizího jazyka jako podmínku. Středně pokročilou úroveň B1 a B2 vyžaduje 41 % pozic a pro 28 % volných míst je třeba ovládat cizí řeč na pokročilé úrovni C1 a C2. Roste rovněž podíl pracovních míst, kde je vyžadována znalost dvou cizích jazyků. V současné době se jedná o 39 % vypsaných pracovních pozic.