balkon

Přiroda na vašem balkoně

Máte víc času než obvykle, případně hledáte způsob, jak si vyčistit hlavu nebo se vytrhnout z běžných rituálů?

 

V současném náročném období, kdy je značně omezen pohyb lidí je potřeba hledat způsoby, jak se doma zaměstnat nebo odreagovat. Ne každý vlastní zahrádku. Byt s balkónem může přinést radost a skutečný pocit relaxace. Jaro nám přináší teplé sluneční paprsky a přímo nás vybízí k posezení na vyhřátých místech. Zkuste si přeměnit ten váš na malou zeleninovou zahrádku, případně bylinkový nebo květinový ráj.

Připravili jsme pro vás pár příkladů, pro inspiraci, jak na to. Stačí si vybrat podle podmínek, které rostlinkám můžete poskytnou a oni se vám za to zakrátko odvděčí.

balkon

 

1. Čerstvá pažitka

Není nadto to, dát si ke snídani chleba s máslem posypaný čerstvou pažitkou. Stačí si odskočit na balkon natrhat si. Její pěstování je velmi jednoduché. Pažitka miluje slunce nebo polostín. Proto potřebuje ke svému růstu hodně světla. Můžete ji snadno pěstovat i v interiéru. Ideálně ji umístěte na parapet na jižní straně. Severní strana pažitce moc neprospívá a postupně zde ztrácí svou zelenou svěží barvu.

 

2. Majoránka

Je velmi vděčnou aromatickou rostlinou. Její lístky se dají v kuchyni všestranně využít až už čerstvé nebo sušené. Má ráda slunce a teplo, proto je potřeba ji chránit před severním větrem. Vyžaduje výživnou hlinitopísečnou půdu s dostatkem vápníku. Kvete v červenci a srpnu.

 

3. Oregano

Oregano je víc než jen koření. Má velmi pozitivní účinky proti plísním, zánětům nebo křečím v břiše. Lze jej pěstovat na skalce nebo na balkoně v květináči. Pokud máte oregano na skalce, na zimu je třeba ho ostříhat a překrýt listím. Část trsu s novými výhonky pak můžete před zazimováním odstřihnout a zasadit do květináče. Budete mít tak k této bylince přístup i během zimy.

 

4. Petrželová nať

Doposud jsme byli zvyklí, že můžeme mít petrželku po ruce tak, že z odříznutého konce, který dáme do mělké misky s vodou se nám zakrátko vyžene nať. Ta však bude kvalitní jen nějaký čas. Celé léto můžeme mít nať k dispozici ze zakoupených sazenic nebo námi vypěstovaných od semínka, z nichž vyrostou nádherné zdravé zelené lístky.

 

5. Tymián

Aromatická bylinka tymián, přímý příbuzný mateřídoušky, je díky své specifické chuti oblíbeným prostředkem k aromatizaci nejen jídel, ale i čajů. Jeho pěstování je jednoduché a odměna v podobě přírodního antibiotika určitě stojí za to.

V našich končinách pěstujeme tymián převážně ze semen. Do pařeniště je vysazujeme v průběhu března až dubna. Semínka umístíme na povrch půdy a jen zlehka zatlačíme, jelikož ke klíčení potřebují světlo. Během klíčení je třeba udržovat pařeniště stále vlhké. Druhým způsobem je sázení ze zakoupených sazenic, ale nezapomeňte, že tymiánu prospívá široký květináč.

 

6. Bobkový list

Žádné jídlo na kyselo se neobejde bez voňavého lístku z vavřínu neboli bobkového listu. Pěstování této rostlinky je velmi nenáročné. Miluje teplo, velmi dobře se jí daří na sluneční straně, ale snese i polostín. Když není vystavena přímému větru, dokáže přezimovat i v koutě balkonu. Stačí ji zalévat. Občasné vysušení půdy jí vůbec neublíží.

Tolik o bylinkách. Každá má své nároky na sluníčko či stín. A pokud je správně umístíme na balkoně, každá nás dokáže odměnit. Kromě bylinek zde však můžeme zkusit vypěstovat i některé plodiny.

 

7. Jahody

Pokud máme sluneční balkon, můžeme zkusit vypěstovat vlastní jahody. Nejideálnější je vybrat si některé ze stále rodících odrůd. Sázet je můžeme do truhlíků nebo do závěsných květináčů, kde je vhodné použít táhlé druhy, které kromě užitku poskytnou pastvu i pro naše oko.

rajčata

 

8. Rajčata

Teplo a slunce ocení rajčata. Pokud jste se rozhodli vypěstovat si je ze semínek, je akorát čas na sázení. Do května z nich budete mít hezké mladé rostlinky, které klidně přesadíme do truhlíku nebo většího květináče (lze použít i obyčejné vědro, které nepoužíváme). Z množství odrůd, které se dají koupit, je nejvhodnější vybírat přímo z ty balkónové, které mají mnohem menší vzrůst. Můžeme je nechat převislé z truhlíku nebo pomocí tyček či mřížek je táhnout do výšky. Jeden babský tip pro vás: pokud na dno na trochu zahradního substrátu vysypete pár rozdrcených nesolených arašídů, dosáhnete ještě hezčí a kvalitnější úrodu.

9. Balkonové květiny

Mandevilla - tato nádherná rostlina jinak nazývaná také Sundevilla miluje slunce. Přestože mnohé rostliny vlivem slunce přijdou o své krásné listy, tato květina si své voskové listy uchová i při silném slunci krásně zelené po celé léto. Přitom vás odmění nádhernými velkými květy v sytých barvách. Nejčastěji zbarvení je červené / cyklámenové, růžová / žlutá či bílá. Tato popínavá rostlinka však pro svou krásu potřebuje provázek, tyčku nebo konstrukci, kolem níž se bude postupně sama táhnout a tak ji případný vítr pak nezlomí.

Jaké další květiny jsou ideální na balkon se dočtete zde.

 

10. Domeček pro hmyz

Balkon poskytuje úžasnou pohodu, relaxaci nejen nám ale můžeme pomoci i drobnému hmyzu umístěním malého hmyzího domku. Nyní z jara vám budou velmi vděčné například čmeláci. Domek si dokonce můžete vyrobit i doma.

A nebojte se, jsou mírumilovní a je radost pozorovat je, když v teplém slunečném dni začnou přilétat a neskončí, dokud své potomstvo neuloží dovnitř a pečlivě si ho neuzavřou. Jsou to pracovití drobní zedníci. Když přijde jejich čas, jednoduše znovu přiletí, dírku vyhrabou a odletí si do přírody.

hmyzí domek

 

Na balkonech se dá opravu pěstovat velmi mnoho. Zpestříte si s tím den, zkrášlíte balkon a ještě z toho budete mít i užitek. Dalším příkladem je určitě hrášek, růže, chilli papričky... Zkrátka fantazii se meze nekladou.