trideni fotek

Jak na třídění fotek v počítači

Hromady fotoalb jsou jistě krásná záležitost, ale při stěhování a častém přemisťování nebo když zápasíte s místem, trochu nepraktická. Fotky časem blednou a pokud si do alba neuděláte popisky, za x let si těžko vzpomenete, jestli vlasáč na fotce je strejda ve svém rockerském období nebo teta s trvalou.  

Máte-li nyní dostatek času udělat si ve fotkách pořádek, řekneme si možnosti:

V dnešní době s chytrými telefony, které mají výborné foto možnosti, s bezzrcadlovkami na paměťové karty, je o to snazší uchovávat fotky ve virtuálních albech a takzvaně on-line. Nejste limitování filmem a fotek tak bývá obrovské množství. Třídit je, by nám pak zabralo desítky hodin.

Dle jednoduchých metadat z fotek (datum, místo a čas pořízení..) jste schopni si vytvořit složku v počítači nebo telefonu a fotky exportovat do jednotlivých přihrádek.

 

Pokud chcete mít nad svými fotografiemi ale dokonalou kontrolu nebo chcete začít s jednoduchými úpravami, doporučujeme následující programy:

  • Zoner Photo Studio – alternativa dražších a složitějších programů pro úpravu fotek, ale i jejich procházení. Můžete si jej vyzkoušet zdarma.
  • Adobe Bridge – z fotek si můžete vytvořit tzv. balíčky, na které lze aplikovat hromadné úpravy fotografií. Umožňuje i editaci fotek na základní bázi – tedy úprava barev a rotace snímku. Je zdarma a má rozhraní plně v češtině.
  • FotoAlbum 6.1.4 - Správce digitálních fotografií a obrázků. S pomocí průvodce importem je snadné získat fotografie z fotoaparátů, skenerů, pamětových karet a ostatních zařízení. Tvoří "mnohoúrovňové" album pro lehkou organizaci archivu. Fotky si můžete prohlížet jako slideshow prezentace. 
  • Windows Live Fotogalerie – jednoduchý základní program, který mají majitelé Windows operačních systémů povětšinou v počítači jako základní program na prohlížení fotografií. V první řadě slouží pro organizaci fotografií, v druhé řadě jako prohlížeč obrázků a ve třetí řadě také jako jednoduchý editor snímků.

 

Virtuálním uložištěm, kde lze fotografie velmi snadno sdílet s rodinou či kamarády je Google Fotky rozhraní. Pro Čechy více známe uložiště, které i po letech funguje stále dobře je Rajče.idnes.

 

Pokud přeci jenom tíhnete ke klasickým fotoalbům a vyhovuje vám více pěkné grafické zpracování, můžete si zkusit z vašich on-line fotek vytvořit fotoknihu plnou vzpomínek. Nejznámějším programem na fotoknihy, který nás napadne asi na první dobrou je server od Fotolab. Zde není problém vaše fotografie převést do formy puzzle, samolepek, krytu na mobilní telefon a dalších dárkových předmětů. Válí se vám doma fotoalbum ze svatby? Co zkusit on-line profesionální fotoalbum?

On-line řešení si vždy vyzkoušejte, doporučujeme zjistit si možnosti zabezpečení úložiště a možného úniku fotografií, dále jak by to bylo  s fotkami v případě toho, že on-line úložiště přestane existovat. Řešením řekněme více offline, zůstává záloha na externí disk, kdy si ale nemůžeme být nikdy stoprocentně jisti, zda-li nám bude po celou dobu správně fungovat, nedojde k přepsání souborů či se nám disk někde neztratí sám o sobě.