Business Services

Sektor Business Services v České republice dynamicky roste. Podmínkou pro práci v něm je jazyková vybavenost. Uplatnění najdou absolventi, ale i zkušení pracovníci.

Z center v České republice se pracuje pro zákazníky z různých odvětví v mnoha zemích. Centra zabezpečují celou řadu podpůrných aktivit zejména v oblasti zákaznického servisu, HR, financí, účetnictví, nákupu a informačních technologií.

Stav sektoru a jeho perspektivy

V ČR se centra sdílených služeb rychle rozvíjejí – vznikají nová a stávající rozšiřují své aktivity. Vedle klasických center sdílených služeb (Shared Service Centres - SSC a Business Process Outsourcing - BPO) vznikají nová centra zaměřená na informační technologie (IT outsourcing companies -ITOs) a výzkumná a vývojová centra (research and development centres -  R&D) a přibývají nová. V roce 2015 to potvrdila i světová výroční konference největších poskytovatelů těchto služeb, která proběhla v březnu v Londýně. Informovala o tom agentura Czechinvest.

Nic na tom nemění ani asijská konkurence, která nemůže nabídnout výhodnou polohu ve středu Evropy. Kromě toho si společnosti, především z USA, Velké Británie a Německa, jež centra sdílených služeb v Česku zakládají, cení kvality tuzemských pracovníků a jejich jazykové vybavenosti. Výhodou Česka je také to, že zdejší pracovní kultura je blízká kultuře globálních společností. Pro firmy podnikající v této oblasti jsou nejoblíbenějšími oblastmi Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, ale potenciál mají i další města jako např. Pardubice a Hradec Králové.

Podle agentury Czechinvest se na výroční konferenci v Londýně jasně ukázaly dva hlavní trendy v oblasti sdílených služeb. Z jednoúčelových center se stávají multifunkční a z regionálních center se stávají centra se světovou působností.

Situace v ČR podle oborové asociace ABSL:

-       více než 150 center sdílených služeb

-       více než 55 000 lidí zaměstnaných v centrech

-       výrazně převažuje zaměření na finanční a IT služby

-       roste podíl center, jež poskytují i služby HR a právní

Prognóza vývoje podle Grafton Recruitment:

Podle průzkumu, který naše společnost Grafton provedla v roce 2014 ve střední a východní Evropě jsou centra sdílených služeb jedním z nejdynamičtěji rostoucích sektorů v regionu a mají dlouhodobě velký potenciál.

Poptávka zaměstnavatelů

-       Většina center sdílených služeb v České republice má zájem o pracovníky s vícejazyčnými znalostmi. (Zde můžete otestovat svoji znalost jazyka či jazyků.)

-       Prim hraje angličtina a němčina, značný zájem je o francouzštinu, italštinu a španělštinu, ale v kurzu je i holandština, čínština, arabština a severské jazyky.

-       Podle výkonného ředitele asociace ABSL skoro 50 procent služeb probíhá v angličtině, 17 procent v němčině a v šesti procentech ve francouzštině.

TOP 10 pozic vypisovaných u personální agentury Grafton

 • Accounts payable specialist
 • Accounts receivable specialist
 • Financial Analyst
 • General Ledger
 • Customer Service
 • IT support Specialist
 • Network Engineer
 • Payroll Specialist
 • Vendor Analyst
 • Team Leader

Vývoj mezd v odvětví Business Services

Rostoucí nabídka pracovních příležitostí v odvětví Business Services přispívá k postupnému navyšování nástupních mezd, rozšiřování benefitů a nabídky dalšího vzdělávání pro nové uchazeče tohoto odvětví.

Nástupní mzdy rostly především u firem, jež požadují znalost němčiny.

Aktuální mzdové podmínky přibližují výsledky průzkumu Grafton Recruitment:

 • Manažer centra zákaznických služeb s angličtinou se pohybuje ve stejném mzdovém rozmezí, jako manažer telefonního centra, ale maxima 80 tisíc korun může dosáhnout jen v Praze, Ostravě, Olomouci, Zlíně a Jihlavě.
 • Vedoucí týmu zákaznických služeb s angličtinou může počítat se mzdou v rozmezí 30 až 50 tisíc.
 • Specialista zákaznické péče s jedním jazykem a bez praxe může dostávat nabídky od 16 do 18 tisíc v Jihlavě až po 25 až 28 tisíc v Praze. Výši mzdy ovlivňuje délka praxe a počet jazyků, maximem je 35 tisíc v Praze.

Pokud Vás láká kariéra v odvětví Business Services, prohlédněte si aktuální nabídku volných pozic personální agentury Grafton. Zorientujete se na trhu práce, načerpáte tipy, jak uspět u pohovoru i další praktické rady v naší kariérní zóně, nebo kontaktujte přímo naše konzultanty, kteří vám pomohou najít pro vás tu nejvhodnější pozici.