9 tipu pri hledani prace

9 tipů při hledání práce

9 tipů při hledání práce

Najít práci po absolutoriu školy není zrovna lehké. Nechte se inspirovat několika jednoduchými radami, které hledání práce určitě usnadní.

1. Víte, co chcete?

Máte opravdu jasno, že již nechcete dál studovat a chcete se vrhnout do budování profesní kariéry? Pokud tomu tak skutečně je, ujasněte si, v jakém oboru chcete pracovat. I když se to nezdá,stále více lidí pracuje mimo obor, který vystudovali. I učitel může pracovat jako obchodník, i právník může fungovat skvěle v PR, i ekonom se dokáže obhájit na marketingové pozici.

2. Víte, co můžete zaměstnavateli nabídnout?

Jakmile si ujasníte obor, ve kterém byste chtěli začít působit, je důležité zvážit, co vlastně můžete budoucímu zaměstnavateli nabídnout. Je to totiž otázka, kterou s oblibou klade při přijímacím pohovoru téměř každý personalista, a vy byste se tudíž neměli nechat zaskočit. Nebojte se tedy vychválit své kvality – ať už jde o schopnost týmové práce, preciznost, komunikativnost, manuální zručnost, skvělé jazykové schopnosti, technické dovednosti apod.

3. Co očekáváte od zaměstnavatele?

Na přijímacím pohovoru se probírá nejen to, co můžete nabídnout zaměstnavateli vy, ale i to, co může zaměstnavatel nabídnout vám. V tomto ohledu je vhodné si lehce prozkoumat trh a nepřijít s nereálnými požadavky.

4. Rozhoďte sítě

Při hledání zaměstnání nepodceňte ani jednu cestu. Oslovte s žádostí všechny zaměstnavatele, u nichž by se vám líbilo pracovat, sledujte pracovní servery, které inzerují volné pracovní pozice, prohlédněte stránky personálních agentur, navštivte veletrh pracovních příležitostí, poptejte se přátel a známých. Čím více pracovních pohovorů absolvujete, tím  sbíráte tím cenné zkušenosti.

5. Připravte si záložní variantu

Nedaří se vám práci sehnat? Zkuste v mezičase jinou alternativu – přihlaste se na jazykový kurz nebo si najděte neplacenou stáž. Hlavně nezoufejte a nezůstávejte sedět se založenýma rukama.

6. Zkušenosti nad zlato

I zdánlivě nepodstatná zkušenost může být potenciálním zaměstnavatelem vyhodnocená jako relevantní. Proto se nestyďte a při pohovoru zmiňte i letní studentské brigády či dobrovolnickou práci.

7. Vzdělání po celý život

Úspěšné absolutorium školy neznamená, že již znáte všechno. Uvědomte si, v čem máte rezervy a při pohovoru vyjádřete zájem se dále vzdělávat a rozvíjet se. Ať už jde o cizí jazyky, schopnosti komunikace nebo třeba práce s moderními počítačovými programy.

8. Dbejte na dojem

Dobrý profesní životopis je sice základ, ale potřeba je zvládnout i další kroky, abyste udělali dobrý dojem. Napsat správně žádost, vhodně se představit do telefonu, vystupovat na úrovni při pohovoru.

9. Důležitá evidence

Protože budete pravděpodobně jednat s mnoha firmami a lidmi, je lepší si vést evidenci, kdy, co a s kým jste řešili. Když vám pak někdo zavolá, nebudete zmatení a uděláte lepší dojem.

Aktuální nabídku pozic vhodných pro absolventy naleznete ZDE.